پروپوزال برای پایان نامه ارشد

پروپوزال برای پایان نامه ارشد

پروپوزال برای پایان نامه ارشد یکی از مباحث و مواردی است که ذهن اکثر دانشجویان مقطع ارشد را به خود معطوف نموده است. معمولا دانشجویان ارشد از همان ترم اول و پس از انتخاب استاد راهنما به فکر نوشتن پروپزال دوره تحصیلی خود می افتند. پروپوزال نوشتن را میتوان یک نوع هنر دانست که بیشتر تجربی است، بطور مثال کارشناسان موسسه پروژه دات آرت میتوانند برای رشته تخصصی خود در یک روز چندین پروپزال بنویسند و آماده کنند. در این تایپیک من قصد دارم که این تجربه را در اختیار شما عزیزان دانشجوی دوره ارشد برای نوشتن پروپزال پایان نامه قرار دهم.

پروپوزال(پروپزال) برای پایان نامه ارشد

پروپوزال برای پایان نامه ارشد

اولین نکته که برای نوشتن یک پروپوزال لازم است، آماده کردن و انتخاب یک موضوع تحقیقاتی میباشد. بطور مثال اگر شما دانشجوی کامپیوترباشید بایستی میزان علاقمندی خود به مباحث مختلف این رشته را بسنجید. شما میتوانید برای پروپزال و پایان نامه نهایی دوره ارشد تحصیلی خود مباحثی مانند طراحی وب ، سیستم های تشخیص نفوذ به شبکه، طراحی یک الگوریتم بهینه برای روتینگ، امنیت در شبکه، شبکه های حسگر بیسیم، مدیریت شبکه کامپیوتری، مهندسی نرم افزار، اینترنت اشیاء و هزاران مبحث دیگر را بسته به علاقه و البته نظر و موافقت استاد راهنما انتخاب نمایید.

مقاله بیس پروپوزال پایان نامه ارشد

دومین نکته مهم برای نوشتن پروپوزال انتخاب مقاله بیس جدید( ۲ یا ۳ سال اخیر) بعنوان مبنای تحقیقاتتان در پایاننامه ارشد میباشد. شما بایستی یک مقاله مرتبط با موضوع پایان نامه انتخاب نمایید و در این انتخاب بایستی مواردی را درنظر بگیرید. اول این که این مقاله از چه نرم افزاری برای شبیه سازی استفاده نموده است و اینکه شما به این نرم افزار آشنا هستید و علاقمند به یادگیری آن برای انجام پایان نامه تان میباشید. زیرا در پروپزال ها معمولآ نرم افزار بایستی عنوان شود.نکته دوم این است که شما باید یک درک اولیه از مقاله بیس داشته باشید و اطمینان نسبی به توانایی درک و شبیه سازی موارد ذکر شده درمقاله داشته باشید.

سومین نکته مهم درباره پروپوزال این است که شما نیاز به ایجاد نوآوری و تغییرات در مقاله بیس خواهید داشت و این نوآوری و تحقیق جدید بایستی در پروپزال  ذکر گردد. پس لازم است که مقاله بیس را در حد تصور و تخیل قادر به بسط و ادامه باشید، البته لازم نیست که کل کار را در موقع پروپوزال بدانید، فقط باید یک دید نسبی نسبت به مسیر آینده پایان نامه داشته باشید.

مقالات مرجع در پروپوزال پایان نامه دوره فوق لیسانس

مقاله بیس بعنوان پایه تحقیقات پایاننامه دوره فوق لیسانس در نظر گرفته میشود و پروپزال حول این مقاله بعلاوه نوآوری اضافه شده نگارش میگردد. علاوه بر مقاله بیس نیاز به چندین مقاله مرجع دیگر که مرتبط با موضوع است و در پروپوزال از آن استفاده میشود، مورد نیاز میباشد که در انتهای پروپزال در قسمت مراجع معرفی خواهند شد. البته لازم است که در متن نیز هرجا از این مقالات استفاده میشود، مرجع مقاله در داخل کروشه بصورت شماره آورده شود. تعداد مراجع برای یک پروپوزال میتواند باتوجه به کیفیت و نیاز کار بین ۸ تا ۲۰ مقاله مرجع متغیر باشد.

 

 

قسمت های مختلف یک پروپزال  ارشد

اولین قسمت یک فرم پروپزال شامل اطلاعات عمومی مانند نام دانشجو، استاد راهنما و موضوع پایان نامه میباشد که در شکل زیر تصویر فرم پروپوزال دانشگاه گیلان بعنوان نمونه قرار داده شده است. در این قسمت از فرم پروپزال پیاننامه لازم است که موضوع تحقیقات به فارسی و انگلیسی نوشته شود.

پروپوزال پایان نامه ارشد دانشگاه گیلان1

پروپوزال(پروپزال) پایان نامه ارشد دانشگاه گیلان۱

در قسمت بعدی فرم، لازم است که نوع تحقیقات، اعم از تجربی، نظری و یا دسته بندی های دیگر مشخص شود که با توجه به گرایش و نوع دسته بندی ها میتوانید از استادراهنما کمک بگیرید. در گرایش های برق و کامپیوتر معمولآ نوع تحقیقات نظری میباشد و در پروژه هایی که ساخت نیز دارد، نوع تحقیقات تجربی( عملی) است.

 

پروپوزال(پروپزال) پایان نامه ارشد دانشگاه گیلان2

پروپوزال(پروپزال) پایان نامه ارشد دانشگاه گیلان۲

 

 

پروپوزال(پروپزال) پایان نامه ارشد دانشگاه گیلان

پروپوزال(پروپزال) پایان نامه ارشد دانشگاه گیلان۳

مشاورین پروژه دات آرت
۱۷ آذر ۱۳۹۶
781 بازدید