پایان نامه چیست

پایان نامه برق، الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت، کامپیوتر، فناوری اطلاعات و شبکه

پایان نامه اصطلاحی فارسی برای لغت تز انگلیسی میباشد. پایان نامه همانطور که از نامش پیداست، پروژه نهایی برای هر دوره تحصیلی آکادمیک میباشد. در ایران معمولآ لفظ پایان نامه برای پروژه نهایی دوره کارشناسی ارشد اطلاق میگردد و واژه تز برای پروژه تحقیقاتی نهایی دوره دکتری بکار میرود. موسسه مشاورین پروژه دات آرت یکی از بهترین موسسات آزاد مشاوره پایاننامه در کشور است که طبق نظرسنجی اعلام شده توسط موسسه دولتی رسا، جزو ۱۰ موسسه مشاوره پروژه برتر از لحاظ تعداد پروژه های مشاوره شده میباشد.

با توجه به این نکته که بیشتر تخصص موسسه مشاورین پروژه دات آرت در زمینه پایان نامه ها ، مقالات و پروژه های رشته ها و گرایش های برق، الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت، کامپیوتر، فناوری اطلاعات و شبکه است، منظور نظر این نوشته بیشتر پایاننامه ها و پروژه های رشته های  برق، الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت، کامپیوتر، فناوری اطلاعات و شبکه است که نیاز به نرم افزار و شبیه سازی دارند. برخی از رشته های ارشد مانند ادبیات، هنر و… دارای روند انجام پایان نامه بصورتی دیگر است و مانند تزهای رشته های برق، الکترونیک، مخابرات، کامپیوتر و از این دست نمی باشد. این رشته ها ملزومات خودشان را دارند که بایستی کارشناسان این حوزه ها نظر بدهند.

زمان شروع برای انجام پایان نامه ارشد(برق و کامپیوتر)

در دوره ارشد و فوق لیسانس، اهمیت پایان نامه بسیار زیاد است، بخصوص در گرایش هایی مانند برق، الکترونیک، مخابرات، کنترل، قدرت، کامپیوتر، فناوری اطلاعات و شبکه بطوریکه میتوان گفت که از ۱۰۰% دوره ارشد، ۷۰% اصل کار و یادگیری مربوط به انجام پایان نامه است و انجام یک پایان نامه خوب و کامل با نوآوری تاثیر بسیار زیادی در جذب شما در بازار کار( البته منظورم بازار کار واقعی صنعتی است، نه بازار کار رابطه بازی دولتی ایران) و همچنین قبولی در مقطع دکتری دارد.

پایان نامه چیست

پایان نامه (برق و کامپیوتر) چیست

معمولا من زمان شروع پروسه پایان نامه ارشد را همان روزهای نخستین و ترم اول دوره فوق لیسانس میدانم. بطوریکه بهتراست دروس ترم اول را باتوجه به موضوع مورد علاقه تان برای پایان نامه انتخاب نمایید. بطور مثال شما اکر دانشجوی برق مخابرات میدان باشید و علاقه مند باشید که پایاننامه تان درباره تجهیزات نوری باشد، بایستی دروس مربوط به نور مانند نور فوریه، مخابرات نوری و… را در ترم اول انتخاب نمایید و درسی مثل رادار مناسب شما برای انجام پایان نامه نیست یا اگر دانشجوی رشته برق الکترونیک هستید و قصد دارید در زمینه  FPGAها پایاننامه بدهید، نیاز به اخذ دروسی مانند VHDL و دیجیتال دارید ولیکن نیاز به درس آنالوگ یا شبکه عصبی ندارید.

لازم است از همان روزهای ترم اول به تحقیق درمورد اساتیدتان بپردازید و از تخصص های آنها مطلع شوید و در دوماه اول با تعدادی از آنها صحبت کرده و سعی کنید که موضوع پایان نامه تان را بصورت کلی انتخاب نمایید و با استاد راهنمای انتخابی صحبت های اولیه را درباره پروژه نهایی بکنید. تا پایان ترم اول لازم است که درباره موضوع کلی پروژه تان اطلاعات کاملی بدست آورید، بطوریکه قبل از شروع ترم دوم، موضوع تخصصی پایان نامه تان را انتخاب کرده باشید.

پروپوزال برای پایان نامه

پروپوزال نیز بعد از انتخاب موضوع و در حین یادگیری نرم افزار در ترم دوم بایستی انجام گیرد. برای نوشتن پروپوزال برای پروژه نهایی بایستی سعی در انتخاب یک مقاله یا یک پایان نامه دیگر یا یک پروژه بعنوان بیس کار خود نماییم. سپس چند مقاله مرتبط با موضوع نیز برای نوشتن پیشینه تحقیق در پروپوزال و پایاننامه لازم است که خوانده شود و خلاصه آن نگارش شود. مقاله بیس بایستی در پروپوزال شرح داده شود و سپس لازم است یک نوآوری یا بخش تحقیقاتی جدید به آن اضافه گردد. البته بعدا لازم نیست همه موارد ذکر شده در پروپوزال در پایاننامه انجام گردد و ممکن است بخشی از موارد ذکر شده در پروپوزال قابل انجام نباشد و این مشکلی ایجاد نمی نماید.

در حین شبیه سازی و بدست آوردن خروجی های مقاله بیس، حتمآ ایده های جدید برای نوآوری تز شما به ذهنتان خطور خواهد نمود و اصلا نیاز به اینکه نوآوری لازم برای پایاننامه را از آسمان دریافت کنید، نخواهید داشت. البته ممکن است استاد راهنما برای ایده نوآوری پایاننامه، نظراتی داشته باشد که در آنصورت از تخصص ایشان میتوانید استفاه نمایید ولیکن متاسفانه اساتید راهنما(اکثریت و البته استثناءآت وجود دارد.) آنقدر بی توجه و بیسواد یا مشغول مادیات و کارهای جانبی خود هستند که هیچ نوآوری به شما تحمیل نمیکنند، چون وقتی برای اینکار نمیذارند.

یادگیری نرم افزار برای انجام پایان نامه

پس از انتخاب موضوع نوبت به انتخاب نرم افزار مناسب برای انجام تز و پروژه نهایی میرسد. البته برخی از پروژه ها و رشته ها نیاز به شبیه سازی ندارد وبجای آن باید نحوه امکانات مورد نیاز مانند پرسشنامه یا طریقه ساخت پروژه و غیره مورد بررسی قرار بگیرد. یادگرفتن شبیه ساز لازم از نکات ضروری و مهم انجام یک پایان نامه است که بایستی تا پایان ترم دوم کار یادگیری نرم افزار به پایان برسانید.

برای یادگیری نرم افزار مناسبترین کار استفاده از یک دوست خوب است که به رایگان نرم افزار را به شما آموزش دهد. در غیر اینصورت میتوانید از پک ها و آموزش های ویدیویی و جزوات آموزشی بهره بگیرید. بطور نمونه در سایت پروژه دات آرت برای نرم افزار ADS که مخصوص رشته های برق مخابرات و برق الکترونیک است، یک پک آموزشی کامل قرار داده شده است یا برای نرم افزار CST که مختص دانشجویان برق قدرت و برق مخابرات میدان است، پک آموزشی قرار داده شده است. با این پک ها و تست آموزش ها روی نرم افزار نصب شده روی سیستم تان به زودی کار با نرم افزار را یادمیگیرید.

از نکات مهم برای سرعت دادن به یادگیری نرم افزار این است که اگر مقداری هزینه کنید و با یک موسسه آموزشی خوب تماس بگیرید، آن ها میتوانند قسمتی از نرم افزار که مورد نیاز پایاننامه شماست را آموزش دهند و از انحرافات وقت گیر نجات پیدا میکنید. فرض کنید شما میخواهید پایان نامه رشته برق الکترونیک درباره یک تقویت کننده توان با نرم افزار اچ اسپایس ارائه دهید. موسسه پروژه دات آرت شمارا با قسمت هایی از این نرم افزار که مختص شبیه سازی تقویت کننده توان است آموزش میدهد و دیگر نیاز نیست خودتان کل نرم افزار را یادبگیرید که بسیار وقت گیر و ناشدنی است.

مسیر درست یادگیری نرم افزار برای انجام پایان نامه

در فرآیند انجام پایاننامه دوره ارشد پس از یادگیری شبیه ساز مناسب، بهترین مسیر برای جلوگیری از انحراف و تلف وقت، شبیه سازی مقاله بیس یا پایاننامه و پروژه بیس میباشد. بایستی سعی کنید تمامی خروجی های مقاله بیس را بدست آورید. برای داشتن سرعت در این بخش کار میتوانید از نویسنده مقاله کمک بگیرید و با ایمیل با او مکاتبه نمایید یا اینکه یک مقاله بیس شبیه سازی شده را انتخاب نمایید. بطور مثال از مقالات شبیه سازی شده موسسه مشاورین پروژه دات آرت بهره ببرید.

باز هم تاکید و دوباره گویی می کنم که در صورتیکه از شخص یا موسسه مناسب برای آموزش شبیه ساز بهره بگیرید، بسیار سریعتر و بهتر به نتیجه میرسید. بازهم مثالی میزنم. فرض میکنیم شما دانشجوی کامپیوتر، فناوری اطلاعات یا شبکه هستید و پایاننامه ای در مورد شبکه حسگر بیسیم انتخاب کرده و از نرم افزار شبیه ساز شبکه آمنت قصد استفاده دارید. نرم افزار آمنت شامل چندین بخش مجزا است که هر قسمت شرایط و المان های خاص خود را دارد. اگر شما از آموزش های آنلاین پروژه دات آرت یا یک دوست متخصص بهره ببرید، دقیقآ آن قسمت هایی که برای شبیه سازی شبکه حسگر بیسیم را نیاز دارید به شما آموزش میدهند و حتی بصورت تخصصی تر قسمت های مرتبط با پایان نامه را به شما آموزش میدهند.

در صورتیکه خودتان بخواهید نرم افزار آمنت را بصورت کامل یادبگیرید، شاید بیشتر از دوسال زمان لازم دارید تا بر آن مسلط شوید. نرم افزارهایی مانند NS-2 که برای کامپیوتر و شبکه است، نیز از همین دست میباشد.

استفاده از سایت های کمکی مثل GitHub برای شبیه سازی پایان نامه 

 

در برخی مواقع ما در انجام شبیه سازی پایان نامه دوره ارشد به مشکلاتی برخورد میکنیم و اشکالات شبیه سازی حل نمیشوند، این در صورتی است که ما ۹۰% کدنویسی مورد نیاز طرح و تز نهایی تحصیلی خود را درست انجام داده ایم و فقط یک سری مشکلات کوچکی وجود دارد که یک فرد باتجربه به راحتی میتواند آن را حل نماید، در اینصورت میتوانید با ثبت کد شبیه سازی در سایت برنامه نویسی اپن سورس github از کمک متخصصین دیگر در سراسر دنیا بهره ببرید. پس از ثبت کدنویسی پایان نامه تان یا هر تحقیقاتی در این سایت با استفاده از پنل کنترلی میتوانید با بررسی رزومه افراد، دسترسی آنها به کدهایتان را مجوز دهید.

بطور مثال شما به شخصی که ۵ مقاله خوب در رابطه با موضوع تزتان ارائه نموده است، اجازه میدهید که کد پایاننامه شما را بررسی نماید و اصلاحات لازم را انجام دهد. در این شرایط کمک بسیار زیادی از این محققان میتوانید دریافت نمایید و البته آنها هم از پروژه شما چیزهای زیادی یادخواهند گرفت. محققان زیادی در دنیا از منابع و فواید همکاری و کارگروهی در این سایت بهره میبرند.

مشاورین پروژه دات آرت
۱۶ آذر ۱۳۹۶
996 بازدید